Rusalka z hradní studny

25. ledna 2012 v 12:30 | Hakky Life |  Buchlovské pověsti
Rusalka z hradní studny

Každý pořádný hrad má své strašidla. Buchlov jich má hned několik. Přizrak Černé paní věštící neštěstíje všeobecně známý a ještě se s ním v našem vypravování setkáme. Méně již je známo, že se na hradě, zejména v počátečním období zjevovala rusalka, sídlící v hradní studni na třetím nádvoří. Alois Jašek o ní hovoří jako o bledé dívce štíhlé postavy a popisuje ji slovy: "Bílý řesnatý šat splýval jí z ramenou až k bělostným bosým nožkám, bledá, průsvitná tvář byla malebně olemována bohatým tokem černých vlnitých vlasů." Pokud se na někoho podívala, tedy "kouzelným svým zrakem", pokud mluvila pak její slova "z růžovích rtíků zašelestila jak lehký dech večerního vánku." Není divu, že ti z majitelů hradu, kteří se s takovou kráskou setkali, po ní zatoužili. Dodejme, že setkání s ní bylo ovčem osudné.
Prvním, kdo se s rusalkou setkal, byl bájný buchlovský kastelán Dobeš, osobní zbrojnoš knížete Břetislava. Když v roce 1044 vbadli Maďaři na Moravu, obléhali prý také hrad Buchlov. Obránců bylo mnohem méně a zdálo se, že hrad jim padne za oběť. Tehdy se zjevila rusalka z hradní studny poprvé a ve snu sdělila Dobeši, že hrad zachrání, neboťje i jejím sídlem a domovem. Stalo se tak, že na překvapeného obehnatele zničehonic "z příkrých strání buchlovské hory chrlily záhadné jícny spousty vod, jež s obrovským hukotem řítily se v divém spechu dolů do nepřátelského tábora." Obležení využili momentu překvapení a vypadli z hradu. Výsledkem bylo dvanáct set mrtvých nepřátel a bohatá kořist. Dobeš však zapomněl na vděk. Po nějákém čase se rusalka zjevila u hradní studny opět, a to právě ve chvíli, kdy Dobeš se svými lidmi v noci oslavoval další vítězství nad Maďary. Podnapilý kastelán v obavě, aby jej rusalka nepřipravila o zádluhy z vítězství, se zachoval velmi nevděčně. Nazval ji stvůrou a vyzval ji: "Vari odtud, krásko pekla, sice tě dám chase v plen!". Když chtěl svoji výhružku uskutečnit a s rozpraženou náručí se chtěl zmocnit dívky, která před ním ustupovala ke studni, "v podnapilosti pozbyl rovnováhy, převážil se a zřítil se s pronikavým výkřikemza potupenou dívkou."
Osudným se setkání s rusalkou se stalo i jednomu z jeho potomků, Dětřichovi, který žil kolem roku 1270. Ten se do rusalky zamiloval a slíbil ji manželství. Nakonec však své slovo zrušil a dal přednost Alině, dceři pana Petra Puklice na Střílkách. Zhrzená rusalka jej připravila o život uprostřed svatevní noci. Jak, o tom nám svědkové zprávu nezanechali.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama