Pověst o Hildegardě

25. ledna 2012 v 12:32 | Hakky Life |  Buchlovské pověsti
Pověst o Hildegardě

Bouřlivé 15. století, poznamenané husitskými válkami, nám připomíná pověsto Hildegardě. Nežli přiblížíme aktérypohnutého tragického příběhu, promluvmě slovy Aloise Jaška, který svým typickým slohem zdobeným romantickou krajkoulíčí kulisy trudné historie: "Venku v mrazivé noční tmě se hustě sypal sníh na zmrtvělý buchlovský kraj a kolem kamenných zdí hradu Buchlova kvílivě skučel a vyl ostrý severák. Opravdu psí počasí. Zato uvnitř v hradní komnatě se jevil pravý opak. V pohostivém krbu skotačivě tančily veselé plaménky a vrhaly mihotavou suchou zář na cihlové dlaždice, šeré stěny i vysokou gotictickou klenbu. Tak milo, tak útulno bylo dlíti v rudém pološeru hradní komnaty …"
Tehdy v ní v družné debatě a u vína seděli bratři Hanuš a Jindřich z Lichtensteinu, kteří spolu žili od dětství v lásce a shodě. Každý z nichměl jednu dceru, Jindřich Hildegardu, "ohnivé, divoké povahy," zatím co Hanušova Hilgunda se podobala "útlocitnustí a dívčí něhou tiše bublajícícímu potůčku v stínu květinových korunek". Do Hilgundy se zamiloval svobodný rytíř Jaroslav z Buchlovic. I ona jej milovala, ale zamilovala se do něj i Hildegarda. Jak přebrat sestřenici ženicha? Komorná Hildegardu zavedla za kouzelníkem a ten poradil: Probodne-li Jaroslovovo srdce kouzelnou dýkou, Jaroslav se do ní zamiluje. Kouzlo bude platit jen potud, pokud Jaroslav dýku nespatří. A tak se také stalo. Jaroslav, poté co jej Hildegarda devětkrát bodla dýkou do srdce, odvolal své zasnoubení s Hilgundou a požádal Jindřicha o ruku Hildegardy. To neunesl Hilgunin otec Hanuš a vyzval svého bratra Jindřicha na souboj. V souboji však byl zabit. ZradouJaroslavova otřesená a ztrátou otce zdrcená Hilgunda rovněž záhy zemřela. Po čase odešel i Jindřich k předkům.
Jaroslavžil s Hildegardou šťastně devět let. Avšak ve výroční den se přihodilo, že Jaroslav potřebovalženě, jež upadla u jezírka do vody, podat suché prádlo i otevřel manželčin prádelník. Našel v něm balíček, do nehož kdysi ukryla dýku. Jaroslavovi se při pohledu na ni vrátila paměť a uvědomil si, co jeho chuť Holdegarda způsobila. Neváhal a proklál jí toutéž dýkou hruď. Komorná Ida se vrhla do hradní studny. Jaroslav pak štván vyčitkami svědomí a úzkostí duše našel klid až poté, co vstoupil do kláštera na Velehradě a přijal jméno Gerard. V roce 1421 našel smrt na hranici společněs opatem Janem a sedmi spolubratřími, když husité dobyli Velehrad.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama