O královně Fritigildě

25. ledna 2012 v 12:29 | Hakky Life |  Buchlovské pověsti
O královně Fritigildě

Pověst o královně Fritigaldě se odehrává v dávných časech, někdy na přelomu 3. a 4. století našeho letopočtu, kdy v našem prostoru žil kmen Markomanů. Takto sugresivně líčí jejich způsob života Alois Jašek, který pověst zveřejnil ve svých Zkazkách hradu Buchlova: "Lesní zvěř jim skýtala dostatečné potravy, oděvu, přístřeší před nepohdami nalezli ve skalních, mechem vystlaných slojích, před nimiž vždy z večera na noc zapalovali plápolající hranici na ochranu před dravou zvěří. V určitých dobách stoupal mlčenlivý průvod obrovitých postav příšerného vzhledu skalnatou stezkou na temeno hory, kde se nyní hrdě tyčí smělé věže hradu Buchlova. Průvod stanul před divoce rozeklanou skalinou, v níž se černal hluboký tmavý otvor. V jeho jícnu zvolna mizely hrubé postavy nočních návštěvníků. Brzy ozářil rudý svit rozdělaného ohně kamenné, špičaté stěny skalní slůje, v jejímž pozadí se zaleskl prostý oltář s kovovou soškou boha lovu. Vysoká postava v dlouhém, až na zem splývajícím bílém rouchu začala před krvavě rozzářenou soškou tajemnou noční pobožnost. Z hrdel přítomných zazněly táhlé, tklavé melodie písně díků a prosby k bohu hojného lovu."
Tehdy vládla na Moravě markomanskákrálovna Fritigilda. (Podle jiné verze šlo o dceru vojevůdce Fritigera kmene Gepitů (Gótů). Její národ byl pohanský, ona sama se však seznámila s křetanstvím a přijala novou víru. Křesťanské věrouce ji vyučoval sám milánský biskup Ambrož. Nechala se pokřtít a na to usilovně pracovala o rozšíření spásného učení Kristova mezi svými divokými poddanými.
Fritigilda byla náruživou lovkyní. Jednou při lovu se zatoulala až do našich končin a stanula na temeni hory, kde dnes stojí Buchlov. Tam objevila jeskyni a uvnitř pohanskou svatyni. Dnes již horlivá křesťanka nechala "oltář i modlu rozbít na padrť." Na místě prý nechala zbudovatletní lovecký zámeček. Později, v dobách již slovanských, v místech někdejší svatyně boha lovu (bůh - lov /Buchlov) byl postaven hrad Buchlov.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama