Kastelán Protiva vrahem templářů?

25. ledna 2012 v 12:31 | Hakky Life |  Buchlovské pověsti
Kastelán Protiva vrahem templářů?

Do dob bájných mejitelů hraduse hlásí pověst o templářích a zraděna nich spáchané. V roce 1300 se stal kastelánem, tedy správcem hradu, Protiva z Buchlova. Hrad byl v těch dobách v žalostném stavu, takřka rozpadající se sutinou. Protiva se rozhodl obnovit jeho někdejší vzhled i lesk. Kde však vzít na nákladnou opravu peníze? I na Moravě bylo několik příslušníku šlechty členy templářského řádu, o jehož bohatství se vyprávěly zkazky. Protiva se rozhodl požádat o půjčku komtura řádu. Bohatý velmistr sídlící na hradě Lukově Protivově žádosti vyhověl a potřebné peníze mu půjčil. Ten se dal ihned do opravy rozpadajícího se hradu. Léta rychle míjela a Buchlov se obět zaskvěl ve svém bývalém lesku. Jinomže tehdy se také templáři začali hlásit o půjčené peníze, což Protivu uvedlo do velikých nesnází. Oprava spolykala nejen půjčku, ale i velkou část jeho vlastního jmění. Splácet nebylo z čeho. V této proskočila krajem zpráva o tom, že templáři upadli v nemilost u francouzkého krále Filipa. Ba i církev v čele s papežem se postavila proti nim. Templáři byli prohlášeni za kacíře, pochytání, uvězněni a schylovalo se k procesům. To byla voda na Protivův mlýn. V jeho duši se zrodila zrádná myšlenka a on se rozhodl ji uskutečnit. Sezval moravské templáře na hrad Buchlov na slavnostní hostinu. Ti, netušíce zradu, přijali pozvání a přijeli na Buchlov neozbrojeni. Hodokvas se odbýval na sousedním vrchu Modle. Když byla hodtina v nejlepším a hosté opojeni a unaveni jídlem i pitím, začal Protiva uskutečňovat plán. Dejme na chvíli slovo Aloisi Joškovi, který prý zprávy o této události našel kdesi v hradním archívu, když o prázdninách jako student pomáhal hradnímu archiváři Leopoldu Noppovi pořádat archiválie.
"Protiva dal hlasnéznamení a z temna ztichlých hvozdů vyrazila na stinnou mýtinu ozbrojená družina Protivova, jež nemilosrdně jala se pobíjet templáře. Slunce již dávno zapadlo v černavých lesých, pohasly i krvavé červánky a na hvězdnaté obloze zářil bledý měsíc, osvětlující svým stříbrným svitem příšerné bojistě na zmlklém temeni Modly. Hodovní obroský stůl byl postříkán srážející se lidskou krví a kolemněho v husté trávě, zkropené chladnou, večerní rosou, leželaztuhlá těla hodovníků. Vytřeštěné zraky zohavených mrtvol strnule zíraly v bledou tvář luny, na křečovitě sevřených a zsinalých ustech a zaťatých pěstích jakoby zkameněla odvetná, žhavá pomsta. Hrobové tichopanovalo vůkol, stíhlé obrovské smrky stály nepohnutě jako začarovány. Pojednou se ozvalo z dáli temnaspících lesů táhlé, žalostnévytí vlků, rostlo, blížilo se, dravci dobře vyčenichali místo své noční hostiny …"
Buchlovický kastelán Protivasi po ukrutném povraždění svých nepříjemných věřitelů volněoddechl. Ale jen na chvíli. Časem se u něhodostavily těžké výčitky svědomí, přehlušující jeho uměle vyvolanéšálivé chlacholení, jakoby nešťastnými obětmi jeho zločinu byli kacíři. Jeho muka se stupňovala. Jednoho dne vzal meč a "Klade svou obnaženou hruď na ostrou špici jehoa pak zvolna ale jistě bezvládně klesaje protkává si zrádné srdce ostřím komturova meče. Mocný proud teplé krve potřísnil cimbuří a rozlil se kolem dokonavajícího sebevraha …"
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama