Anička vyprošuje zázrak u sv. Barborky

25. ledna 2012 v 12:34 | Hakky Life |  Buchlovské pověsti
Anička vyprošuje zázrak u sv. Barborky

Druhá verze pověsti, vzpomíná ve Stříbrnicích na osadníka Jakuba, kterýzde žilse ženou Markétou a sličnou dcerkou Aničkou. Na tu si myslel"lehkomyslný a hýřivý, útratný"sedlák Petr Ondráš. Anička "jemného tichého chování, nemohla nikterak přilnouti k člověku nedbáci, pijanu, karbaníkovi." Odmítla ho a její otec zakázal Petrovi jakékoliv návštěvy u nich. Petr zosnoval rafinovanoupomstu. Za pomoci kompliců nastražil do Jakubovy komory zastřeleného statného paroháče a udal Jakuba na hradě jako pytláka. Lesníci proihledali jeho dům a objevili jelena. Marně Jakub tvrdil, že o jelenovi nic neví, marně za něho prosila manželaka s dcerou. Byl odveden na hrad a uvržen do vězení, kde "tápal v hluché temnotě, narážel stále na ostré hranyskalisla, na němž byla věž přímo vystavěna, sem tam nahmatal kus vyschlého masa se scvrklou, jak pergamen vyschlou kůží hladem zde zhynuvšího odsouzence, daleopěthnát, kus lebky, čelist s několika zuby, brr, hrůza, až mráz mu přebehl po zádech při strašné myšlence na své druhy - umrlce, k nimž byl přiřazen za živa."
Jakub byl odsouzen podle loveckoho práva k trestu smrti. Nadešel den před popravou. Soudci umožnili rozloučit se s ženou a dcerou. Ta se otce neustále modlila ke sv. Barborce. Barbora se jí zjevila ve snu a poradila jí, aby na důkaz neviny svého otcenavrhla soudcům, že zasadí mladou lípu kořeny nahoru a ža tyto kořeny vyženou listy, a otce sedícího při poslední hostině u kamenného stolu na terase zastíní.
Tak se také stalo. Druhý den, chvíli před popravou "ve spleti kořenů se začaly objevovat pupeny a listí. Za jednu hodinu již dopadal stín na stůl odsouzenců." Tak vyšla nevina Jakubova najevo a zanedlouho nato byla stvrzena i závětí Petra Ondráše.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama